European Sub Committee

The European Sub Committee promotes education and the understanding of credit risk management in relation to energy transactions in Europe including planning for conferences, seminars, etc

Chairs

James Burnett
Committee Member
Ahlem Ben Gueblia
Committee Member
Plouto Evlogimenos
Committee Member
Adriaan Hebly
Committee Member
Bobby French
Committee Member
Alexander Zaikin
Committee Member

Product & Services Committee

The Product & Services Committee romotes education and the understanding of services and products that support credit risk, financial management, legal, and contract administration functions for companies that directly engage in the development, purchase, sale, or transpostation of energy.

Members

Rebecca (Becky) Burgess
Julian Edgar
Michael Dutka
Jay Rose

Developing Energy Professionals Committee

The Developing Energy Professionals Committee (DEPG) promotes skill set development, industry peer group connections and career progression for individuals in the early stages of their career.

View the DEPG Infographic for more information!

Chairs

Michael Barberio
Chair
Paul Heikkila, CFA
Vice-Chair

Members

Bobbie Bearden
Julian Edgar
Matthew Boudreau
Anthony Johnson
Heather Buerger
Jamie Swartz

Leadership Development Committee

The Leadership Development Committee promotes and mentors prospective leaders in their progression in the organization through education and leadership training. 

Chairs

Amanda Kenly
Chair

Members

Michael Barberio
John Paul Savage
Mike DeLuca
Zackary Starbird
Michael Dutka
Nathan Steele
James (Jim) Hawkins
Louise Waterhouse
Ivan Melamud
Carolina von Bassenheim

Credit Analytics Committee

The Credit Analytics Committee promotes core energy credit educational analytics fundamentals and trends for energy credit and risk management professionals across the globe.

View infographic below for more information on CAEG!

Chairs

Robert F. Markham, CPA
Chair
Bryce N. Pippitt
Vice-Chair

Members

Heather Burgi
Srimathi Kumar
Ted Clark
Eric B Twombly, CFA, FRM

Professionals for Diversity and Inclusion Group

WE BELIEVE IN…
DIVERSITY AND INCLUSION.

Both diversity and inclusion increase the RICHNESS OF
IDEAS, creative power, problem-solving ability, and
respect for others.

-Expeditionary Learning

If you are an IECA member, please click here to access the full PDIG group with contact information.

Chairs

James (Jim) Hawkins
Committee Member, President
Samantha R Walker Tayfel
Committee Member, Chair, Director
Michael Dutka
Committee Member, Vice President
Christy Brinkman
Committee Member, Vice-Chair
Jay Hoellen
Vice President, Committee Member
Paul Heikkila, CFA
Vice-Chair, Committee Member
Jamie Swartz
Committee Member, Vice President
Lilia Hernandez
Vice-Chair
Ivan Melamud
1st Vice President, Committee Member
Andrea Pincus
Vice-Chair, Committee Member
John Early
Treasurer
Bryce N. Pippitt
Committee Member, Vice-Chair
Jeff Taylor
Treasurer
John Treasure
Vice-Chair, Director
Zackary Starbird
Vice-Chair, Past President, Committee Member
Mike DeLuca
Committee Member, Director
Michael Barberio
Committee Member, Chair
Julian Edgar
Committee Member, Director
Priscilla Bunke
Committee Member, Chair
KC Hairston
Director, Committee Member
Monica Manuela Cormier
Chair, Committee Member
Ginger Price
Committee Member, Director
Craig Enochs
Director, Committee Member, Chair
Louise Waterhouse
Committee Member, Director
Michael S. Etkin
Committee Member, Chair
Heather Buerger
Executive Vice President, Committee Member
Theresa Hayden
Chair
David Stone, IECA EVP Europe
Committee Member, Executive Vice President
Geoffrey Heffernan
Committee Member, Chair
Michele Biordi
Staff
Amanda Kenly
Chair, Committee Member
James Burnett
Committee Member
Scott Le Bouef
Committee Member, Chair
Plouto Evlogimenos
Committee Member
Phil Lookadoo
Committee Member, Chair
Bobby French
Committee Member
Robert F. Markham, CPA
Chair, Committee Member, Director
Ahlem Ben Gueblia
Committee Member
Marion Murphy
Committee Member, Director, Chair
Adriaan Hebly
Committee Member
Franco Negri
Chair, Committee Member
Gregg William Kocourek
Subcommittee Chair, Committee Member
Kevin Page
Committee Member, Chair
John Paul Savage
Subcommittee Chair, Committee Member, Director
Tamika Tyson
Chair, Director
Alexander Zaikin
Committee Member, Committee Member

Members

Doug Adair
Tara Liscombe
Andres E. Aguila
Douglas Mathis
Bobbie Bearden
Steve May
Tara Bhatia
Paul McBride
Matthew Boudreau
Mikhaela McDonald
Neal Brandemark, CFA
Faust Miraglia
Teri Brown
Alex Monk
Rebecca (Becky) Burgess
Ashley Mullin
Heather Burgi
Carol O'Brien
Peter C. Butcher
Wayne Plahta
Daniel Carrier
Jan Plumaker
Josie Castrejana
Stephanie Raessler
Ender Cheung, CFA
Rachel Reisenauer
John Chow
Lars Ribjerg
Ted Clark
Emanuele Rinieri
Alayna Estes Jarvis
Jay Rose
Kyri Evagora
Nicole Russell
John Evenstad
Sven Rynhoud
Jennifer Farris
Gloria C. Sandoval, CPA
Eugene Fong
Mark Sherrill
Bob Fraczkiewicz
Gregory S. Shomper
Pearl Geffers
Akshay Sood
Samantha Herman
Nathan Steele
Leslie Hilburn
Tuyet Aimee Storm
Lisa Mary Hillary
Annette Sturgill
Christa Hodnett
Melanie Talbot
Ruth Hudson
Athena Tran
Cameron T. Hughes
John Adrian Turnbull
Doug Huth
Eric B Twombly, CFA, FRM
Anthony Johnson
Mardell Van Nieuvenhuyse
Shelley M. Jones
Nithya Venkatesan
Geoff Kalyniuk
Dianne Wahl
Srimathi Kumar
Marcie Weiss
Darshna Kuray
Terri Wendlandt
Alisa Lan
Delia White
Francis Joseph Lawall
MaryEllen Yacura
Christopher Lee
Christopher Michael York
Mathias Lehoux
Vanessa Zuniga
Wendy Lewis
Carolina von Bassenheim

Advisory, Nominations and Elections Committee

The Advisory, Nominations & Elections Committee consists of current and past officers to help maintain stable leadership in the future. Please note any member following procedures outlined by our by-laws can make nominations outside the Committee’s recommendations.

There are no members listed in this committee.

US Regional Education Committee

The US Regional Education Committee stablishes the educational agenda for the U.S. region, consistent with direction received from the Global Education Committee for the Spring and Fall US conferences and additional regional events.

Chairs

Craig Enochs
Chair

Members

Doug Adair
Shelley M. Jones
Michael Barberio
Wendy Lewis
Christy Brinkman
Robert F. Markham, CPA
Heather Buerger
Marion Murphy
Rebecca (Becky) Burgess
Carol O'Brien
Josie Castrejana
Kevin Page
Ted Clark
Bryce N. Pippitt
Monica Manuela Cormier
Jan Plumaker
Mike DeLuca
Rachel Reisenauer
Paul Heikkila, CFA
Jamie Swartz
Samantha Herman

Global Education Committee

The Global Education Committee establishes the educational agenda and supports conference and event planning to provide direction for the regional education committees.

There are no members listed in this committee.